Voted one of Canada's top 10 music festivals Yellowknife, NWT Since 1980

Event Schedule

Friday, July 14th- Warm The Rocks

Warm The Rocks – Somba K’e presented by Field Law LLP

12:00pm Boots and The Hoots

1:00pm Ava Wild

5:00pm Bella Beats presented by Bella Dance Academy

5:45pm Rosie and The Riveters

6:45pm Earthbound Trio

7:45pm Ukes of Hazard

This event is free for all ages.

Warm The Rocks- Long Lake presented by Lawson Lundell LLP

7:00pm Gates Open

7:45pm Bears In Hazenmore

8:45pm The Bushman NT

9:45pm Rellik

10:45pm The Pack A.D.

12:00am Cynergii

Tickets available at the door only and are $20. Cash only. Please note this event is 19+

 

Saturday, July 15th

12:00pm Gates Open

Canadian North Main Stage

Big Rock Beer Garden

Stage Right

Aurora Stage

Lil Folkers Stage

2:45pm

YK Dene Drummers

1:30pm

BEER GARDEN OPEN

1:00pm

NWT Creative Collective Showcase

Shayda, Tanya Snow, & Taylor Soloy

12:45pm

Miraj ft Taiga Yoga

1:15pm

YK Throat Singers

3:15pm

The Bushman NT

3:30pm

Priscilla’s Revenge

2:00pm

Ava Wild

1:15pm

Nadia Gaudet + Jason Burnstick

2:00pm

Rosie and The Riveters

4:15pm

Elephant Stone

   4:30pm

Ukes of Hazard

3:00pm

Megan Nash + Bears In Hazenmore

2:15pm

Scary Bear Soundtrack

3:00pm

Rellik

5:15pm

Moe Clark

5:30pm

Digawolf

4:00pm

Northcote

3:15pm

Nick Jackson

4:00pm

Earthbound Trio

6:15pm

The Dead South

6:30pm

Boots and The Hoots

 

4:15pm

TBA

 

7:15pm

Tanika Charles

7:30pm

Chocolat presented by AFCY

 

 

 

8:15pm

Jason Collett

8:30pm

The Trade-Offs

 

 

 

9:45pm

SHAD

9:30pm

The Pack A.D.

 

 

 

 

10:45pm

Operators

 

 

 

 

Sunday, July 16th

12:00pm Gates Open

Canadian North Main Stage

Big Rock Beer Garden

Stage Right

Aurora Stage

Lil Folkers Stage

2:30pm

Bella Beats presented by Bella Dance Academy

1:30pm 

BEER GARDEN OPEN

1:00pm

Rainbow Coalition of Yellowknife Showcase

w/ Moe Clark & Veronica Johnny

1:00pm

Miraj ft Taiga Yoga

1:00pm

Nick Jackson

3:30pm

Rosie and The Riveters

2:15pm

Scary Bear Soundtrack

2:00pm

Chocolat presented by AFCY

1:30pm

YK Throat Singers

2:00pm

 Nadia Gaudet + Jason Burnstick

4:30pm 

Priscilla's Revenge

   3:15pm

Earthbound Trio

3:00pm

TBA

2:15pm

NWT Creative Collective Showcase

ShaydaTanya Snow, & Taylor Soloy

3:00pm

YK Throat Singers

5:30pm

Megan Nash + Bears In Hazenmore

  4:15pm

Northcote

4:00pm

The Trade-Offs

3:15pm

Moe Clark

3:45pm

TBA

6:30pm

Boots and The Hoots

5:15pm

Tanika Charles

 

 

4:15pm

Ava Wild

 

7:30pm

Chocolat presented by AFCY

6:15pm

Rellik

 

 

 

8:30pm

Digawolf

7:15pm

Elephant Stone

 

 

 

9:30pm

City and Colour

8:15pm

The Dead South

 

 

 

 

 

 

 

 

 

More information on the 2017 Festival events and schedules to come. Stay tuned!